Uzależnienie od telefonu – co robić?

Co robić, jeśli dziecko jest uzależnione od telefonu?

Takie pytanie często zadawane jest w trakcie konsultacji z psychologiem.

Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest uzależnione od telefonu lub internetu – w tym artykule możesz zobaczyć, jakie są typowe objawy uzależnienia.

Nawet jeśli nie obserwujesz wszystkich objawów, być może zastawiasz się, co zrobić, żeby dziecko spędzało mniej czasu używając elektroniki?

 

Ile godzin dziennie dziecko może korzystać z telefonu?

Często pierwszym pomysłem, jaki przychodzi dorosłym do głowy jest ustalenie limitów na tzw. „czas ekranowy”.

Propozycje, z jakimi możesz się spotkać, to:

  • ustalenie limitu czasu w ciągu dnia (np. w dni powszednie – jedna godzina, w weekend – dwie godziny),
  • ustalenie pory używania elektroniki (np. po odrobieniu lekcji),
  • ustalenie zasad korzystania z telefonu/komputera (np. korzystanie z elektroniki w ciągu dnia, odłożenie telefonu 2 godziny przed snem).

Czasami takie rozwiązania mogą się sprawdzić i dziecko przestrzega waszej umowy.

 

Przykład Kasi – czy to już uzależnienie od telefonu?

Co w sytuacji, w której mimo ustaleń, twoje dziecko robi wszystko, żeby „jeszcze trochę” skorzystać z internetu?

Nie ma jednej „złotej rady”, która sprawdzi się u wszystkich rodzin.

Wyobraźmy sobie Kasię, 15-latkę, która po powrocie ze szkoły zamyka się w pokoju i używa elektroniki aż do późnych godzin wieczornych.

Rodzice denerwują się, że marnuje czas, zamiast się uczyć. Ma coraz gorsze oceny, wszystko ją drażni, nie ma ochoty na spotkania z koleżankami. Zresztą – aktualnie nie ma koleżanek. Kiedy rodzice próbowali jej ograniczyć czas korzystania z telefonu – stała się jeszcze bardziej rozdrażniona, stwierdziła, że nie pójdzie do szkoły. Rodzice stwierdzili, że w takim razie zabiorą jej telefon… To sprawiło, że nastrój Kasi jeszcze się pogorszył, a poranki przed wyjściem do szkoły stały się stresujące dla całej rodziny.

Rodzice uważają, że ich córka jest uzależniona od telefonu, więc dobrze zrobili, kiedy go zabrali. Córka przemyśli swoje zachowanie, złość minie, a ona zrozumie, że nauka i relacje z koleżankami są ważniejsze niż siedzenie z nosem w telefonie. Może zacznie się lepiej uczyć i spotka się z rówieśnikami, wyjdzie z domu.

 

Uzależnienie od telefonu – terapia

W trakcie psychoterapii zajmujemy się zrozumieniem funkcji zachowania.

Dlaczego telefon jest tak ważny z życiu Kasi?

Okazuje się, że Kasia od kilku miesięcy nie może dogadać się z koleżankami. Pokłóciła się z najlepszą przyjaciółką, która teraz trzyma się z innymi dziewczynami – i ta grupa dokucza Kasi, wyśmiewając się z niej.

Koleżanki umawiają się z chłopakami i ciągle o tym rozmawiają – Kasi podoba się chłopak z równoległej klasy, ale on nie zwraca na nią uwagi, a kiedyś nieprzyjemnie skomentował jej figurę. To prawda, ostatnio trochę przytyła, ale ciągle ma kiepski nastrój i słodycze na chwilę go poprawiają.

Dodatkowo Kasi jest coraz trudniej się uczyć – nie może się skupić, a nauczyciele i rodzice wymagają coraz więcej. Zawsze musiała wkładać dużo wysiłku w naukę, ale teraz jest jej jeszcze trudniej – materiału jest coraz więcej… Ostatnio dziewczyny skomentowały jej kolejną słabą ocenę.

Nastrój Kasi zaczyna się coraz bardziej pogarszać. Na szczęście po lekcjach ma spokój od dziewczyn. Odkryła możliwość rozmowy na czacie z ludźmi z całego świata. Wymyśliła sobie nawet nową tożsamość. Trochę mija się z prawdą. Ale zyskała nowych przyjaciół. Mogą rozmawiać godzinami, nikt się z niej nie śmieje. Wymieniają się muzyką, tytułami filmów. Wiele osób doceniło gust muzyczny Kasi i to, że dobrze się z nią rozmawia. Kasia stara się być miła dla wszystkich, bo boi się, że zostanie odrzucona.

Telefon, jest dla niej aktualnie jedyną opcją na nawiązywanie relacji rówieśniczych. Dla rodziców może to wyglądać, jak uzależnienie od telefonu lub internetu.

Czy limitowanie czasu lub zabranie jej telefonu rozwiąże problem i sprawi, że Kasia zacznie się lepiej uczyć i wychodzić na spotkania z przyjaciółmi….?

W takiej sytuacji zabieranie telefonu spowoduje pogorszenie funkcjonowania nastolatki. Pomóc może psychoterapia, która pomoże jej rozwiązać bieżące trudności, a rodzicom – zrozumieć jej zachowanie i opracować nowe strategie działania.

W Centrum ForMe terapią uzależnień zajmuję się psycholożka, specjalistka psychoterapii uzależnień – p. Karolina Zamirowska.

Jeśli chcesz umówić się na konsultację i porozmawiać o zachowaniu twojego dziecka, uzyskać informacje dotyczące pracy z uzależnieniami – skorzystaj z kalendarza lub umów się telefonicznie.