Czy moje dziecko jest uzależnione do telefonu?

W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci sięgają po telefon – służy on do oglądania bajek, filmów, grania. Starsze dzieci używają go do kontaktu z rówieśnikami, wspólnego grania, przeglądania mediów społecznościowych, oglądania filmów, szukania informacji potrzebnych do nauki.

Po czym poznać, że dziecko może być uzależnione od telefonu?

Wielu rodziców, widząc swoje dziecko ze wzrokiem utkwionym w smartfonie, zadaje sobie pytanie: czy moje dziecko jest uzależnione od telefonu? Jakie mogą być objawy uzależnienia od telefonu?

 • ciągłe korzystanie z telefonu, noszenie go cały czas przy sobie, pojawianie się złości, gwałtownych reakcji emocjonalnych w sytuacjach utraty dostępu do smartfonu,
 • niemożność powstrzymania się od używania telefonu,
 • częste sprawdzanie telefonu (osobie uzależnionej może się wydawać, że słyszy dźwięk przychodzącego smsa, powiadomienia),
 • pogorszenie wyników w nauce (ze względu na to, że większość czasu nastolatek
  poświęca na korzystanie z telefonu),
 • mogą pojawić się konflikty w relacjach z bliskimi,
 • utrata wcześniejszych zainteresowań, obojętność przejawiana w sytuacjach braku dostępu do telefonu,
 • odczuwanie wewnętrznego przymusu kontaktowania się z innymi za pomocą telefonu
  (preferowanie tej formy kontaktów zamiast spotkań face to face),

Leczenie uzależnienia od telefonu

Całkowite odcięcie od telefonu może być trudne – w dzisiejszym świecie większość nastolatków ma własny smartfon, więc nasze dziecko może bez trudu skorzystać z telefonu kolegi/koleżanki. Jednym z rozwiązań może być ustalanie limitów czasowych dla używania elektroniki w ciągu dnia.

Nie zawsze takie rozwiązanie jest nieskuteczne, a nastolatek na wszelkie sposoby może próbować zdobyć dostęp do telefonu.
Czasami konieczna jest psychoterapia, która pozwala zrozumieć przyczyny uzależnienia i mechanizmy, które je podtrzymują.
W trakcie terapii skupiamy się na tym, jaką funkcję w życiu młodego człowieka pełni telefon. Czy jest sposobem na poradzenie sobie z brakiem kontaktów rówieśniczych i na walkę z samotnością? A może przyczyną jest niska samoocena, a używanie mediów społecznościowych umożliwia stworzenie nowej tożsamości, nawiązywanie kontaktów bez kompleksów? Może przyczyną jest chęć uzyskania skoku dopaminy, jaki zapewniamy mózgowi przy przeglądaniu social mediów/dostarczaniu nowych bodźców?
Używanie telefonu pomaga też regulować emocje – umożliwia ucieczkę przed smutkiem, złością, nadmiernym pobudzeniem.
Leczenie powinno być dostosowane do przyczyn i sytuacji rodzinnej, w jakiej jest nastolatek.

Zapraszamy do przeczytania artykułu dotyczącego ograniczania czasu przed ekranem i tego, w jakich sytuacjach ustalanie ograniczeń może nie przynieść efektu:

Uzależnienie od telefonu – co robić?

W Centrum ForMe terapią uzależnień zajmuję się psycholożka, specjalistka psychoterapii uzależnień – p. Karolina Zamirowska.

Jeśli chcesz umówić się na konsultację i porozmawiać o zachowaniu twojego dziecka, uzyskać informacje dotyczące pracy z uzależnieniami – skorzystaj z kalendarza lub umów się telefonicznie.