Czy przy ADHD potrzebna jest terapia?
Typowe objawy ADHD to:
- nadruchliwość,
- impulsywność,
- zaburzenia koncentracji uwagi;
To obecność tych trzech objawów (w odpowiednim nasileniu) w ciągu życia będzie decydowała o postawieniu diagnozy. Objawy występują od wczesnego dzieciństwa, nie pojawiają się nagle w dorosłości. Dodatkowo, zarówno u dzieci, młodzieży jak i dorosłych, mogą pojawić się inne problemy, takie jak:
- obniżona samoocena,
- depresja,
- zaburzenia lękowe,
- problemy ze snem.
Ze względu na utrzymujące się objawy osoba z ADHD może doświadczać wielu negatywnych wydarzeń życiowych. Już w wieku dziecięcym pojawiają się myśli związane z codziennymi doświadczeniami: „Znów zapomniałam, na co się umówiłam” „Zapomniałem o klasówce – kolejna jedynka – mama się wścieknie”. Powtarzając się sytuacje powodują frustrację i złość u dorosłych (rodziców i nauczycieli).
Wiek dorosły to kolejne sytuacje: „Szef jest na mnie wkurzony, bo zawaliłem termin”, „Moja partnerka jest rozczarowana tym, że znowu zapomniałem pojechać na zakupy, a przecież obiecałem”, „Znów mówią, że ich nie słucham, a ja po prostu zapominam…” W wyniku tego typu doświadczeń i powtarzających się porażek narasta niepochlebne myślenie na własny temat, a także negatywna ocena swoich szans na zdobycie pracy, stworzenie związku, etc.
Terapia dla osoby z ADHD
Jednym ze skutecznych sposobów na zmianę samooceny jest terapia, która pozwala na skupienie się na trudnościach, z jakimi zmaga się osoba z ADHD.
Uczy jak zarządzać:
- problemami z koncentracją uwagi,
- problemami z zapamiętywaniem,
- nadmierną impulsywnością,
- trudnościami z organizacją i zarządzeniem czasem.
Dodatkowo może być ukierunkowana na:
- obniżenie poziomu lęku/złości/frustracji,
- poradzenie sobie z depresją,
- pracę nad obniżonym poczuciem własnej wartości.