Fobie u dzieci

W pierwszych latach życia dzieci doświadczają wielu lęków. Część z nich jest racjonalna, część irracjonalna. Lęk jest naturalną reakcją – jest to pewnego rodzaju system alarmowy, który ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Ta reakcja powoduje, że możemy przeżyć jako gatunek (walczyć lub uciekać w sytuacji zagrożenia).

Czym jest fobia?

Niestety czasami nasz „system alarmowy” jest rozregulowany i reakcja lęku jest nieadekwatna w stosunku do sytuacji, jaka go wywołuje…

Tak dzieje się w przypadku fobii, która jest bardzo silnym lękiem przed określonymi obiektami lub sytuacjami – np. pająki (arachnofobia), psy (kynofobia), otwarta przestrzeń (agorafobia), pobieranie krwi (hemofobia), wizyta u dentysty (dentofobia) Podczas kontaktu z takimi bodźcami (a czasem nawet w wyniku samego myślenia o nich!) mogą pojawić się objawy fizjologiczne, takie jak:

  • zawroty głowy,
  • pocenie,
  • szybkie bicie serca,
  • ból brzucha,
  • drżenie.

Dziecko może unikać sytuacji, wzbudzającej lęk, panicznie bać się wizyty u dentysty czy pobrania krwi.

Jak poradzić sobie z fobią u dziecka?

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z lękiem jest psychoterapia poznawczo – behawioralna (cbt). W trakcie terapii dziecko/nastolatek poznaje mechanizm działania lęku, uczy się rozpoznawania przeżywanych emocji i sygnałów płynących z ciała, a także zmiany sposobu myślenia w sytuacjach dla niego trudnych. Dodatkowo dziecko uczy się nowych strategii radzenia sobie z lękiem (innych niż unikanie sytuacji trudnych), które później testuje w gabinecie terapeuty, jak i w codzienności. Psychoterapeuta spotyka się także z rodzicami, by omówić z nimi plan i sposoby leczenia.